Product Details:
| Machine Type | STONE ROUTER |
| Working Area | 1500*3000mm |
| Application | Stone, Metal, Wood |
| Laser Power | 100 W |
| Axis Count | 3 Axis |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Job Material | Marble |
| Brand | Aaradhana |
| Automation Grade | Automatic |
| Spindle Speed | 24000 rpm |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Mild Steel |
| Repositioning Accuracy | 0.02 mm |
| X-Y Movement | Gear Racks |
| Z Movement | Ball Screw |
| Command Code | HPGL, G-code |
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Speed | 24000 rpm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | SS Tray |
| Number Of Spindles | Single |
| Supported Material | Solid Wood, MDF, Plywood |
| Application | Stone, Aluminium, Wood, MDF |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Model Number | AR-1325 |
| Repositioning Accuracy | +/-0.02 mm |
| X-Y Movement | Gear Racks |
| Z Movement | Ball Screw |
| Machine Weight | 1800 kg |
| Job Material | Marble |
| Command Code | HPGL, G-code |
Product Details:
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Application | Aluminium, Wood, Acrylic, Stone |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | SS Tray |
| Number Of Spindles | Double |
| Applicable Materials | Stone |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Supported Material | Plywood, ACP |
| Power | 7 kW |
| Voltage | 380 V |
| Weight | 2000 Kg |
| Brand | Aaradhana |
| Motor Driver | Delta |
| Automatic Grade | Automatic |
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 3.5kW |
| Application | Temple Work, 3D Carving |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, Acrylic |
| Brand | Aaradhana |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Cutting Material | Wood |
| Spindle Motor Revolving Speed | 20000 rpm |
Product Details:
| Machine Type | Router Type |
| Laser Power | 130 |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Brand | Aaradhana |
| Model Name/Number | AR 1325 A |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Control System | DSP |
| Frequency | 60 Hz |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Voltage | 380 V |
| Working Area | 1300 x 2500 x 220 mm |
| Application | Wood |
| Supported Material | Acrylic |
Product Details:
| Working Area | 1500×3000 mm |
| XY Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Acrylic, Solid Wood |
| Spindle Speed | 18000rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | 1530 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood, MDF, Plywood, Acrylic |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Application | Furniture, Cabinet, Jali Cutting, Moulding, Signage, Door Making |
| Number Of Spindles | Double |
| Control System | DSP |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Driven Motor | Stepper Motor |
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Table Type | Vacuum Table |
| Supported Material | ACP, Solid Wood, Plywood, MDF, Acrylic |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Model | 1325 |
| Job Material | Wood, Acrylic, Plywood, MDF |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Moulding, Cabinet, Jali Cutting, Signage, Furniture, Door Making |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Axis Count | 4 Axis |
| Machine Type | 3 Axis |
Product Details:
| Laser Type | CO2 |
| Type of Engraving Machine | Laser Engraving Machine |
| Work table size | 1400*1000 |
| Max cutting depth | 10 mm |
| Cooling type | Water cooled |
| Compatible material | MDF, Acrylic, Leather, Glass, Wood, Paper |
| Laser tube brand | EFR |
| Laser Power | 100 W |
| Focus type | Auto focus |
| Software | RDWorks |
| Warranty | 1 year |
| Working Area | 1400 x 1000 mm |
| Cutting Materials | Acrylic, MDF, PVC, etc. |
| Country of Origin | Made in India |
In addition to their versatility, CO2 laser engraving machines offer a range of benefits. They are highly accurate, producing precise cuts and engravings with minimal error. They are also fast and efficient, allowing users to complete projects quickly and with a high level of detail. Many models feature a user-friendly interface, making them easy to operate for both experienced and novice users. Some models are also equipped with a CNC system, which allows for automatic control of the machine's movements, improving accuracy and efficiency. With a CO2 laser engraving machine, businesses and individuals can create personalized and customized items, such as engraved awards, signs, and gifts, for their clients or loved ones. Overall, the CO2 laser engraving machine is a valuable investment for anyone looking to add a high-quality engraving and cutting tool to their workshop.